Na antenie TVP Kraków odbyła się debata – Walka o czyste powietrze w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobaczcie jak debatowano.

W debacie wzięli w niej udział Wice Marszałek Małopolski – Wojciech Kozak, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej – Augustyn Ormanty i przedstawiciel Kalwaryjskiego Alarmu Smogowego – Wojciech Ślusarczyk.

O zanieczyszczeniu powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej jest coraz głośniej, nie tylko w lokalnych ale też ogólnopolskich mediach.

O smogu nad Kalwarią mówiono już w Radio Kraków, pisano o tym w ogólnopolskim portalu,  a ostatnio TVP Kraków, przygotowała reportaż i przeprowadziła debatę o zanieczyszczeniu powietrza jakie jest w Kalwarii porozmawiać.

Walka ze smogiem wykroczyła poza Kraków. Właśnie zawiązał się Kalwaryjski Alarm Smogowy. Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej narzekają, że powietrze w ich mieście jest coraz bardziej trujące, a władze gminy rozkładają ręce – zapowiada TVP Kraków i dodaje Nie pomaga też fakt, że Kalwaria jest zagłębiem rzemieślników. Mieszkańcy podejrzewają, że odpadki ze stolarni i pracowni szewskich trafiają do pieców węglowych.

Zobaczcie jak debatowano w TVP Kraków

 • na_wdechu

  Weźmy sprawy w swoje ręce….czy ktoś wierzy, że ten mamroczący dureń IV-tej kadencji coś tu poprawi. Proponuje akcję zalewania betonem z pompy i gruchy kominów pseudo „bjeznesmenuf” , taka pompa sięgnie 30 m

 • zaq123

  Pan Ormanty.

 • lolo

  Uczyć i uświadamiać osiołku ma cię dom i szkoła. Jak palenie śmieci wyniosłeś z domu to gratuluję waszej kultury – „Czego się Jaś nie nauczył to Jan nie będzie umiał”. Widzę, że żyjesz jeszcze komuną bo tam było donosicielstwo. Teraz jest właściwą obywatelską postawą nie zgadzanie się na patologie i dobrą reakcją jest informowanie organów odpowiedzialnych by niektóre „ciołki” znalazły właściwą drogę. Jeżeli czasem stwierdzą u ciebie chorobę płuc, zamiast lecieć do lekarza – wyjdź wieczorem na rynek w Kalwarii i zacznij się inhalować tym „zdrowym” powietrzem to może ci przejdzie.

 • lolo

  Ja palę jak przystało na dobrego obywatela drewnem i węglem w dobrym kotle.

 • Ja

  Lolo a Ty czym palisz

 • luky

  Nasz burmistrz to dno. Pod każdym względem. Zacofaniec z ery kamienia łupanego. Nic nie zrobi ma w dupie to co dzieje się rano i wieczorem. Taki smród, że przejść kilka metrów z samochodu do sklepu nie można. Byle tylko wybrali go na następną kadencję. A ci wielcy stolarze, pseudo bogacze żałośni 200 zł na miesiąc zaoszczędzą. Jesteście tak samo żałośni jak ten „bURMISZCZ”. Dno intelektualne niepotrafiące złożyć dwóch zdań nie mówiąc o tym, że nie jest w stanie odpowiedzieć na proste pytanie jąkając się jak jego równie żałosny poprzednik sTRADOM. Opamiętajcie się ludzie trujecie nas wszystkich. A jeżeli nie to my mieszkańcy będziemy musieli się za was wziąć. Piszę to całkiem poważnie bo to jest już nie do wytrzymania. Żeby człowiek nie mógł wieczorem wyjść z domu na spacer lub pobiegać dla zdrowia jak to jest wskazane. U nas lepiej dla zdrowia siedzieć w domu i nie ruszać się z miejsca. Wy żałośni „rzEMIEŚLNICY” jesteście nic nie warci i tępi jak gustek. Pozdrawiam wszystkich co próbują z tym walczyć i zachęcam każdego żeby zaczął donosić na te mendy, które trują nas i nasze dzieci.

 • Artz

  Odwracasz kota ogonem. Mówimy tutaj o zatruwaniu okolicy – a jeżeli Ty trujesz moje dzieci – kubik betonu w komin, i nikt nie powinien udawać w takich przypadkach że wszystko jest ok.

  Gdyby sąsiad bił żonę i dzieci, też odwracałbyś głowę ?

 • Donos popłaca.

  Taka obywatelska postawa mi się podoba. Trzeba zająć się donosicielstwem. Nowej władzy w kraju to pasuje. Jeden na drugiego powinien mieć kwity i po cichu przekazywać władzy. zamiast uświadamiania, agenturalność. Proponuję donosić do urzędu skarbowego. będzie to „uszczelnienie podatkowe” i po 500 zł się znajdzie na dziecko. Zatem kalwarianie do roboty. Telefony uruchomić, pisać anonimy. Może sąsiadowi dołożą domiar i tylko ja będę bogaty. DONOSIĆ!!!

 • lolo

  Co za gość z tego burmistrza, dramat. Obudźcie się!! Jak nie chce kontrolować rzemieślników to sami będziemy robić zdjęcia dymiących kominów warsztatów i dzwonić do Krakowa do Wojewódzkiego inspektoratu Ochrony Środowiska niech przyjeżdżają i sprawdzają czym się pali. Po trzy telefony dziennie i za 4 miesiące będzie spokój jak kary dostaną bezmózgi palące płytami wiórowymi w piecu

 • wiedza nie kosztuje

  Utrzymanie Straży Miejskiej będzie dodatkowym obciążeniem gminy. Te pieniądze lepiej wydać na wymianę pieców lub inne działania proekologiczne.
  Sami znawcy tematu. Poczytajcie ustawy o samorządzie, o policji, straży miejskiej, ochronie środowiska, a wtedy nie będziecie zadawać głupich pytań.

 • Kalwarianin

  Dokładnie, gdzie jest policja? Skoro policja nie działa to dlaczego straż miejską ma zadziałać jeśli posiada mniej możliwości niż policja?

 • waluś

  A po kiego licha straż miejska – następne darmozjady, których działanie jest bez znaczenia dla utrzymania porządku. Co robi POLICJA? Gdzie są DZIELNICOWI? Niechże wyjdą zza biurek i się PRZEJDĄ. Na chodnikach w mieście stoją samochody (np. Krakowska) i policjanci nie widzą. Nie chcą widzieć? Tak, to policja powinna strzec prawa i chronić mieszkańców, także dać pozór na tych co palą „syfem”.

 • mała

  może i domów przybywa, ale kanalizację mało który ma, ościenne gminy prawie w 90% są skanalizowane, a w gminie Kalwaria każdy sami widzi.

 • Alina Kumorowska

  A gdzie jest w gminie straż miejska ?
  Powinna być od dawna . wg, mnie P. burmistrz boi się swojego elektoratu i nic więcej . widać to z debaty jak na dłoni . muszę to powiedzieć -przyniósł nam wstyd

 • Alina Kumorowska

  Błąd ,podstawowy .odpadami pala ludzie bogaci ogrzewając sobie warsztaty.niech pan nie kusi bo podam parę nazwisk i będzie jatka

 • Kalwarianin

  Akurat teraz całkiem szybko się rozwija, (wystarczy zobaczyć że sporo nowych budynków się buduje )- mnie brakuje jeszcze strefy ekonomicznej, mam nadzieję że wkrótce powstanie (zator dobrze na strefie wyszedł )Problem jest ze spalaniem śmieci.

 • Artz

  Jeżeli taki rencista/emeryt pali węglem/drzewem ok, ale jak ładuje w do pieca odpady, śmieci bo zaoszczędzi 200zł na sezon, to równie dobrze możemy mu pozwolić dealować, bo przecież to emeryt który ma 1500zł i musi sobie dorobić, bo jak tu żyć?

  Jednak w „debacie” było mówione o spalaniu odpadów produkcyjnych mebli i obuwia, tutaj już chyba nie mamy emerytów za 1500zł, a takim to już powinno się kominy zacementować. Bo taki sąsiad świadomie truje siebie i mnie, no bo przecież taka deska czy guma tak bardzo dobrze się pali :).

 • walenty

  Jaki jest Ormanty to każdy widzi, ale … naskoczyło na niego dwóch ludzi, którzy praktycznie nie wiedzieli o czym mówią. Gęby pełne ogólników, frazesów, błędnych pojęć. Ci dwaj panowie jakby rozumy pozjadali. Może pan Ślusarczyk przyjdzie z pomocą i wysupła 10 tysięcy złotych i przynajmniej u jednego mieszkańca wymieni piec na ekologiczny, a może zapłaci za gaz renciście, który ma 1500 zł na miesiąc. A może zgłosi policję to, że sąsiad pali złym węglem. Odwagi! Może powołać policję ekologiczną, która będzie sprawdzać kominy kalwarian. I ładować do więzienia. Działanie proekologiczne jest systemem i długotrwałym czasowo uświadamianiem. Do tego dąży Ormanty, chce wyszukać także fundusze pomocowe. Lecz ci dwaj panowie już wszystko wiedzą!

 • Artz

  Żenujące i tragiczne wystąpienie Pana Burmistrza, na żadne pytanie nie odpowiedział. Aż trudno to mi w to wszystko uwierzyć, że takie przedstawienie miało miejsce.

 • Zbych

  Tu nie trzeba straży nocnej, ale ludziom oleju do głowy nalać! Trujecie samych siebie i swoje dzieci! To jest myślenie ze średniowiecza, aby mnie było dobrze, a inny niech zdycha jak ma pecha

 • maciek

  kto?

 • zaq123

  ale on gruby sie zrobil …

 • Kozaku i Ślusarczyku…

  Kozaku i Ślusarczyku, może waszym autorytetem społecznym, może jako wybitni znawcy społeczeństwa pójdziecie z połajanką do mieszkańców, z pejczem, mandatami, sądami. Nie gadajcie, róbcie straż nocną i egzekwujcie przepisy.

 • smog wawelski

  Zwrócę się do młodych, gdyż taka luźna, nie związana z tematem naszła mnie dygresja. Planujecie studiować, może już studiujecie. Pewno macie możliwość wyjazdu w ramach różnych programów Socratesów, Erasmusów, itp. na różne uczelnie w Europie i na świecie. Uważajcie zatem, bo studia na zagranicznych uczelniach (i dyplomy stamtąd) będą miały swoją konsekwencje. Duże trudności z językiem polskim! Powinienem napisać: duże trudności z używaniem de facto języka polskiego 🙂

 • ada

  beznadziejny burmistrz, przy takim tempie rozwoju Kalwaria znajdzie sie na szarym końcu w województwie