Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół

Wesołego Alleluja

 

Kalwaryjskie Misterium Pasyjne

Od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku, do Kalwaryjskiego Sanktuarium przybyły wielkie rzesze pielgrzymów. Można oszacować, że w Wielkim Tygodniu na Kalwarii było ponad 200 tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski i Europy.

Przybyli  oni, aby na Dróżki kalwaryjskie by przeżywać okres szczególnego zamyślenia nad ceną naszego odkupienia.

Kalwaryjskie Misterium Pasyjne, biorące swój początek w pierwszej  poł. XVII w., po zreformowaniu ich po II wojnie światowej gromadzi w sanktuarium ponad sto tysięcy pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy. Misterium w Kalwarii jest odtwarzane każdego roku, w poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Odbywa się w plenerze na Dróżkach Kalwaryjskich na przestrzeni ok. 6 kilometrów.

Ważniejsze role w misterium odtwarzają alumni bernardyńskiego seminarium, w rolę Jezusa wcielił się Jezusa brat Terencjan, pozostałe – jak dawniej – przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski. 

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z kilku obiektów z Małopolski – obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau – wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.