Fot. Tomasz Baluś

Późnym wieczorem w Wielką Środę w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej wierni zobaczyli kolejne sceny wielkotygodniowego misterium, które poprzedzały Mękę Pańską: „Uczta u Szymona”, „Zdrada Judasza” i „Posiedzenie Sanhedrynu”, na którym zapada decyzja o śmierci Jezusa.

 

Setki wiernych pomimo kiepskiej pogody uczestniczyło w Wielką Środę w inauguracji zasadniczej część misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inscenizacje przedstawiono na specjalnej scenie obok kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynię w Jerozolimie.

Wielka Środa w Kalwaryjskim Misterium Męki Pańskiej to wspomnienie dwóch ważnych wydarzeń z ostatnich chwil Zbawcy na ziemi: uczty u Szymona oraz zdrady Judasza. Poprzedza je śpiew pielgrzymów, którzy zmierzają do swojej świątyni w Jerozolimie.

Odtworzono sceny ewangeliczne, które zostały podzielone na kilka części, całość rozpoczęła się prologiem, po którym alumni kalwaryjskiego seminarium duchownego wcieli się w pielgrzymów jerozolimskich i wykonali czterogłosowy utwór – Psalm 147 „Jerozolimo chwal Pana nad Pany…”

Wierni przysłuchiwali się między innymi monologowi Judasza, który wydał na śmierć Jezusa.

Czy mam iść za Nim? Nie, coś mnie wstrzymuje. Mistrz jest dla mnie coraz bardziej niezrozumiały, coraz mniej mnie pociąga… Zdawało mi się, że wykorzysta swą cudowną moc, że ogłosi się władcą… W ostatnią niedzielę taka była okazja… Sam podniecałem zapał ludu. Nie skorzystał z okazji… Teraz ciągle mówi o rozłączeniu, śmierci, o krzyżu…

Muszę się zastanowić, czy nie lepiej wycofać się z tego towarzystwa na czas, póki jeszcze nie jest za późno… Tak, trzeba wycofać się z tego towarzystwa, póki nie jest jeszcze za późno. Tyle…, o… tych kilka denarów, dorobiłem się przy Nim za całe trzy lata… Nie, nie mogę o Nim myśleć. Zmarnowałem tylko trzy lata, zmarnowałem.. – brzmiały słowa Judasza

W postacie sprzed dwóch tysięcy lat wcielili się bernardyni z kalwaryjskiego klasztoru oraz świeccy. W postać Zbawiciela wcielił się brat Terencjan z miejscowego seminarium duchownego.

Śpiew Psalmu prowadził Andrzej Kosekabsolwent Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie oraz Marcin Wolak wykładowca w Akademii Muzycznej w Krakowie. Natomiast w rolę Judasza wcielił się aktor – kalwarianin Rafał Gralewski absolwent PWST w Krakowie.

W Wielki Czwartek, we wczesnych godzinach porannych, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas uroczystego obrzędu poświęcona zostanie tzw. „Wieczerza Pańska”.

Są to opłatki podobne do wigilijnych. Pielgrzymi zabierają je do domów i przekazują swoim bliskim. Dziś dalszy ciąg Kalwaryjskich Misteriów, ukazane zostaną kolejne sceny z Ewangelii miedzy innymi: „Ostatnia Wieczerza”, „Sąd u Annasza i Kajfasza” „Zaparcie się św. Piotra”.

Wielkośrodowe nabożeństwo stanowi wprowadzenie do zasadniczej części Misterium Męki Pańskiej. W Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce tzw. „Mandatum”, czyli obmycia nóg Apostołom. Zgodnie z tradycją aktu tego dokona kustosz sanktuarium.

Po niej Dróżkami Kalwaryjskimi przejdzie procesja pasyjna. Wierni będą podążali za Jezusem i Apostołami do ogrodu Getsemani, gdzie nastąpi „Pojmanie Pana Jezusa”, a następnie przejdą do pałacu Kajfasza, gdzie odbędzie się „Wieczorny sąd nad Zbawicielem”.