Bp Damian Muskus OFM przewodniczył procesji Bożego Ciała, która przeszła od bazyliki Matki Bożej Anielskiej oo. Bernardynów do kościoła parafialnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przyjmując Jezusa w Komunii świętej, jednoczymy się z Nim i upodabniamy do Niego w naszej codzienności – mówił hierarcha w homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej procesję

Uroczystości ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęły się w kalwaryjskim sanktuarium w środę od Nieszporów i procesji eucharystycznej po krużgankach Drogi Krzyżowej.

W czwartek przed południem odbyła się procesja przy kościele Grobku Matki Bożej, a po południu – uroczysta procesja z udziałem ojców i braci bernardynów, kapłanów z parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej z ks. dziekanem Wiesławem Cyganem, sióstr zakonnych oraz licznie zgromadzonych wiernych.

Procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM, który w homilii wskazał, że przyjście Jezusa w Eucharystii jest dla każdego chrześcijanina najważniejszym wydarzeniem, określającym jego tożsamość i miejsce w świecie.

To dlatego uczeń Chrystusa nie może ukrywać swojej przynależności do Niego, spychać swojej wiary do sfery prywatnych przekonań i opinii. Dla każdego chrześcijanina więź z Jezusem jest bowiem tym, co najpełniej określa jego tożsamość – mówił

Biskup podkreślał także, że zjednoczenie z Jezusem w Komunii świętej musi oznaczać przemianę człowieka i świata, w którym żyje, bo przyjmując Go jako pokarm dla ducha, „upodabniamy się do Niego w naszej codzienności, w sposobie bycia, w naszym myśleniu i działaniu w świecie”.

On zmienia także nasze patrzenie na bliźnich. Widzimy Go w ludziach, z którymi wspólnie przystępujemy do stołu Pańskiego, by potem nieść Go w nasze zwykłe, codzienne życie i uświęcać je Jego obecnością. On otwiera nasze oczy również na cierpiących, słabych i ubogich – powiedział kaznodzieja.

Według niego, udział w procesji eucharystycznej jest dla człowieka wierzącego wyrazem radości bycia uczniem Jezusa. Chrześcijanie są powołani do tego, by wychodzić do świata i dzielić się tą radością z ludźmi złaknionymi Bożej miłości.

Przez całą tzw. oktawę Bożego Ciała w kalwaryjskiej bazylice odprawiane będą uroczyste Nieszpory z procesją eucharystyczną.

W najbliższą niedzielę procesja przejdzie po dróżkach kalwaryjskich. Rozpocznie ją Msza w Wieczerniku o godz. 9.30. Stacje ze śpiewanymi Ewangeliami odbędą się tradycyjnie w kaplicach: Serca Maryi, Drugiego Upadku, Płaczących Niewiast i św. Rafała.

{ekai.pl, Foto: Kalwaria.eu – o. Franciszek Salezy Nowak OFM}