Dwór w Stryszowie, oddział Zamku Królewskiego na Wawelu zaprasza na wystawę fotografii dawnych mieszkańców Dworu. Fotografie zebrane na wystawie pokazują bogatą historię rodzin zamieszkujących mury Dworu stryszowskiego.

Wystawa prezentuje ponad 30 fotografii dawnych mieszkańców Dworu w Stryszowie, począwszy od Juliana Gorczyńskiego, właściciela majątku stryszowskiego w XIX wieku, a kończąc na jego prawnukach i prawnuczkach.

Wszystkie fotografie pochodzą z archiwum domowego pana Jerzego Meresa, wnuka Marii Eleonory z Łubieńskich i Kazimierza Skrochowskich – jednych z ostatnich mieszkańców Dworu.

Fotografie zebrane na wystawie pokazują bogatą historię rodzin zamieszkujących mury Dworu stryszowskiego, silnie związaną z losami tego terenu oraz historią Polski – z rozwojem kolei, odzyskaniem niepodległości, II wojną światową, wkładem w rozwój polskiej nauki.

Dzięki pracy ilustratorki, Magdy Żmijowskiej, stare fotografie zyskały nowy wymiar i znaczenie.

Wykorzystując takie techniki jak kolaż przestrzenny i grafiki cyfrowe artystka ożywiła pamięć o ludziach tak nierozerwalnie związanych ze Stryszowem. Prezentowane fotografie przedstawiają autorską wizję przeszłości widzianą oczami artystki. Zachwycają intensywnością kolorów, rozmaitością barw i odcieni.

Pamięć jest jedną z najważniejszych składowych ludzkiej egzystencji. Przechowuje emocje, spaja duchowość, pozwala na określenie własnej tożsamości, pomaga zachować tradycję, wspomnienie o tym co było, jest nieodłącznym fragmentem nas samych. Pamięć miejsc, ludzi i wydarzeń przypomina nam o tym kim byliśmy i uświadamia kim będziemy.

 

Wernisaż – 17 października, godz. 17:00

19.09.2015 – 15.01.2016

Organizator: Dwór w Stryszowie

Autorki: Magda Żmijowska, Justyna Żarnowska

{Justyna Żarnowska}