Uczniowie z Przytkowic wzięli udział w projekcie edukacyjnym Wszystkie Kolory Świata organizowanym przez UNICEF. Akcja UNICEFU polega na uszyciu szmacianych laleczek, które mają symbolizować pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie, zebrane środki trafiły do potrzebujących w Afryce.

Celem projektu jest: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

Akcja UNICEFU polega na uszyciu szmacianych laleczek, które mają symbolizować pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda lalka ma swoją tożsamość, ponieważ uczniowie sami wybierali dla zrobionej przez siebie lalki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój i imię, które umieszczali w specjalnym „akcie urodzenia”.

W szycie lalek zaangażowali się uczniowie klas z Zespołu Szkół nr 3 w Przytkowicach z klas młodszych (I-III) i starszych (VI-VI) szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści.

Laleczki dzieciom młodszym pomagali w domach uszyć rodzice. Natomiast starsi szli je na zajęciach w bibliotece publicznej. W prace zaangażowały się panie bibliotekarki, które służyły fachową pomocą i radą. Dzięki temu projektowi współpracowaliśmy z Biblioteką Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej, która u nas w szkole ma swoją filię oraz naszą Biblioteką szkolną – mówi Iwona Kondela

Lalki sprzedawano na zabawie ostatkowej oraz specjalnie na tą okazję zorganizowanym kiermaszu. Cena wywoławcza jednej laleczki wynosiła 10 zł. Jest to kwota, która umożliwia zaszczepienie w Sudanie Południowym jednego dziecka przeciwko chorobom wieku dziecięcego, a tym samym uratowanie mu życia.

W organizację tych działań zaangażowało się Szkolne Koło Caritas, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz uczniowie, którzy realizują projekt Mieć wyobraźnię miłosierdzia. Zebrane dzięki tym działaniom fundusze przekazaliśmy na konto UNICEFU.

Na zakończenie Szkoła otrzymała od UNICEFU Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2014/2015.