Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty spotkał się radnym sejmiku i przewodniczącym Komisji Kultury Rafałem Stuglikiem.  Spotkanie  było okazją do podziękowań za pomoc  w realizacji projektu „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego”:  wykonano monografie, medal i film.

Miłym akcentem spotkania, było wręczenie radnemu przez rzez włodarza okolicznościowego srebrnego medalu z wizerunkiem Mikołaja Zebrzydowskiego. Wspomniany medal to całkowity unikat: ukazał się w nakładzie 30 sztuk. Przekazano również inne materiały promocyjne z projektu.

Nie udałoby się tego projektu w takiej formie zrealizować gdyby nie pomoc i wsparcie Pana radnego Rafała Stuglika. To właśnie jemu chcieliśmy bardzo podziękować za zaangażowanie się w ten projekt – mówi Tomasz Baluś z Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przypomnijmy, że gmina Kalwaria Zebrzydowska w ramach projektu „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego” otrzymała dotację w wysokości 50 tysięcy złotych  z województwa małopolskiego. Dla miasta 2020 rok był wyjątkowym czasem. 17 czerwca 2020 upłynęło  400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego – fundatora „Polskiej Jerozolimy” założyciela miasta Kalwaria Zebrzydowska.

W roku jubileuszowym dzięki wspólnemu projektowi gminy Kalwaria Zebrzydowska i województwa małopolskiego udało się przypomnieć postać Mikołaja Zebrzydowskiego.

 

  • Wykonano kopię medalu Mikołaja Zebrzydowskiego z 1601 roku – wybito łącznie 480 sztuk medali, 450 – mosiężnych i 30 srebrnych. Medale trafiły do mieszkańców i turystów.
  • Opracowano Monografię  Mikołaja Zebrzydowskiego – wydano 1 100 sztuk  książki, które trafiły do mieszkańców i turystów. Autorami publikacji byli naukowcy: s. dr Elżbieta Wróbel,  dr. Tomasz Graff i dr. Bartłomiej Wołyniec.
  • Zrealizowano film „Polska Jerozolima” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając – przygotowano 1 560 sztuk płyt DVD z zapisem filmu. Prowadzono szeroką promocje medialną w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Płyty z filmem trafiły do mieszkańców i turystów, można go też odebrać w kalwaryjskim magistracie.

Radości z realizacji programu o Mikołaju Zebrzydowskim nie ukrywał Rafał Stuglik 

Spotkanie było znakomitą okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i omówienie planów na przyszłość. Cieszę się, że kalwaryjski samorząd łączy troskę o pamięć historyczną z nowoczesnym rozwojem miasta. Jestem dumny, że samorząd wojewódzki wsparł finansowo tak piękne dzieła. Wszystkie opracowania ukazujące niezwykły dorobek Mikołaja Zebrzydowskiego zasługują na szacunek – podsumował radny województwa małopolskiego Rafał Stuglik.