Ta wystawa powinna zainteresować  wszystkich miłośników najnowszej historii Polski, prezentowana będzie w ogrodzie przy ulicy Kościelnej od 17 września do 9 października 2015 r.

Wystawa ukazuje wyniki ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”, realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Ekspozycja prezentuje nie tylko specyfikę pracy archeologów, antropologów i genetyków, którzy przeprowadzają ekshumacje i dokonują identyfikacji ofiar, ale przede wszystkim przybliża postacie, które zamordowano w polskich więzieniach i potajemnie chowano w nieoznaczonych, często zbiorowych mogiłach.

Wśród prezentowanych sylwetek znaleźli się m.in. ostatni komendant główny NSZ ppłk Stanisław Kasznica „Maszkowski” oraz legendarny przywódca antykomunistycznej partyzantki mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie, a jej autorami są Milena Bykowska (Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów) oraz Grzegorz Czapski i dr Paweł Skubisz z IPN.

Od 18 września 2014 r., kiedy miało miejsce jej uroczyste otwarcie w Szczecinie, ekspozycja podróżuje po całym kraju – była prezentowana m.in. w Warszawie, Krakowie, Wieliczce i Leżajsku.