Już po raz XIX Parafialny Klub Sportowy „Św. Józef” z Kalwarii Zebrzydowskiej organizuje  Dni Papieskie, odbędą się  8-21 maja 2016 r. Uroczystość ta ma na celu upamiętnić i kontynuować dziedzictwo św. Jana Pawła II.  

W dniach Papieskich z roku na rok bierze udział coraz więcej uczestników, reprezentantów szkół, placówek, klubów sportowych i innych instytucji, a wydarzenie to obejmuje swoim zasięgiem już nie tylko naszą gminę, ale także powiat i województwo.

W tym roku wydarzenie to będzie jednocześnie promocją Światowych Dni Młodzieży, stąd też hasło Dni Papieskich: ,,Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Przez dwa tygodnie będziemy świadkami zmagań dzieci i młodzieży w różnych konkurencjach artystycznych, takich jak przegląd literackich prac autorskich, poezji religijnej recytowanej, pieśni religijnej śpiewanej i w wykonaniu instrumentalnym.

Uczestnicy będą mieli również szanse doskonalić zdolności fizyczne w szeregu konkurencji sportowych. Już jako papież św. Jan Paweł II o sporcie i sportowcach mówił tak: 

Wasz wytrwały wysiłek i radość ze zwycięzca nabiera znaczenia symbolu, do którego może odwoływać się każdy człowiek pragnący duchowo wzrastać, a szczególnie chrześcijanin, który jak pisze św. Paweł – w dobrych zawodach występuje, aby ukończywszy bieg życia otrzymać z rąk Chrystusa wieniec sprawiedliwości. Niech Bóg Wam błogosławi w tym niezwykłym dawaniu świadectwa.

Św. Jan Paweł II był miłośnikiem przyrody i turystyki. Dni Papieskie nie mogłyby się zatem odbyć bez „Zlotu turystów”.

W tym roku chcielibyśmy także szczególnie zaprosić wszystkich uczestników, a także mieszkańców miasta i gminy Kalwaria Zebrzydowska do wzięcia udziału w Drodze Światła ulicami naszego miasta.

Dni Papieskie organizowane co roku przez Parafialny Klub Sportowy ,,św. Józef” mają dość długą i bogatą historię. Po raz pierwszy odbyły się w dniach 16- 18 października 1998 roku z okazji 20-stej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

O organizacji tego przedsięwzięcia zarząd PKS ,,św. Józef” poinformował samego Papieża, wysyłając do Watykanu telegram z życzeniami oraz krótką wzmianką o uczczeniu jubileuszu ,,modlitwą, imprezami kulturalnymi, sportowymi i turystycznymi.”

Do udziału w Dniach Papieskich zaproszono wówczas  m. in. Parafialne Kluby Sportowe z Małopolski. Podczas trzech dni trwania imprezy na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na boisku MKS Kalwarianka rozgrywano zawody sportowe- mecze siatkówki, turniej tenisa stołowego oraz biegi.

Aula Wyższego Seminarium OO. Bernardynów gościła uczestników przeglądów poezji i pieśni religijnej. Odbył się także I Zlot Turystów.

Pierwsze Dni Papieskie, mimo trudnych wówczas warunków, dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób okazały się sukcesem, dlatego też ówczesny Zarząd PKS ,,św. Józef” postanowił kontynuować tę tradycję.

W roku następnym zorganizowano to wydarzenie w maju i połączono je z I Pielgrzymką Małopolskich Klubów Sportowych do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wkrótce takie obchody Dni Papieskich stały się tradycją.

Zmagania sportowe i imprezy kulturalne trwały kilka dni, a ich uwieńczeniem było każdorazowo sobotnie spotkanie sportowców na Kalwarii, a następnie koncert laureatów.

   SOBOTA   7 MAJA
Rozgrywki piłki nożnej dzieci szkół podstawowych z gminy Kalwaria Zebrzydowska  o puchar ks. Proboszcza Wiesława Cygana
12.30 klasy 0         13.00 – klasy I-II      15.30 – klasy III-IV

   NIEDZIELA    8 MAJA

11.00 – Msza św. w kościele parafialnym pw. Św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej  – Inauguracja XIX Dni Papieskich

   PONIEDZIAŁEK   9 MAJA

9.00 – Inauguracja wystawy prac plastycznych oraz literackich prac autorskich w Centrum Kultury, Sportu  i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej

9.00 –  Przegląd Pieśni Religijnej w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej

   WTOREK   10 MAJA

9.00 –  Przegląd Poezji Religijnej Recytowanej w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki  w Kalwarii Zebrzydowskiej

   ŚRODA   11 MAJA

9.00 – Przegląd Muzyki Religijnej w wykonaniu instrumentalnym w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej

   CZWARTEK   12 MAJA

9.00 – Harcerski Rajd Papieski

   PIATEK   13 MAJA

20.00 – Droga Światła ulicami Kalwarii Zebrzydowskiej

   SOBOTA   14 MAJA

16.00 – Piłkarska Majówka – turniej piłki nożnej między drużynami policjantów, nauczycieli, księży, strażaków ora rodziców dzieci PKS „Św. Józef”

   PONIEDZIAŁEK   16 MAJA

10.00 – Rozgrywki piłki siatkowej Dziewcząt i Chłopców w wieku gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym w Zespole Szkół nr 1 oraz w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska

   WTOREK   17 MAJA

9.00 – Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II w Zespole Szkół im. KEN w Kalwarii  Zebrzydowskiej

   ŚRODA   18 MAJA

15.00 – Rozgrywki tenisa stołowego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych  w Kalwarii Zebrzydowskiej

   SOBOTA   21 MAJA

16.00 – Koncert Laureatów oraz uroczyste wręczenie nagród  w auli Wyższego Seminarium Duchownego OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

  • Lori

    Lepiej późno niż wcale. Ale obiecali że wrócą jeszcze w tym roku 🙂

  • art

    szkoda, że nie w lipcu

  • Lori

    A może jakiś news o kontroli WIOŚ w Kalwarii ? Ponoć skontrolowali 7 zakładów (pieców) 13 kwietnia.