Bracia Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej po raz kolejny organizują akcję honorowego oddawania krwi. Kolejna odbędzie się w najbliższą niedzielę 22 listopada.

To już kolejna akcja jaką organizują bracia klerycy, za każdym razem spotyka się ona z dużym zainteresowaniem mieszkańców Kalwarii i okolicy, krew oddają też bracia i ojcowie franciszkanie z Kalwaryjskiego Sanktuarium.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz Duszpasterstwo Młodzieżowo-Powołaniowe OO. Bernardynów zapraszają wszystkie osoby pełnoletnie do włączenia się w akcję honorowego oddawania krwi.

Najbliższa akcja odbędzie się w najbliższą  niedzielę 22 listopada w godz. 8.00-12.30 w budynku Wyższego Seminarium Duchownego.

Należy pamiętać, aby być po lekkim posiłku, dzień wcześniej nie spożywać alkoholu i zabrać ze sobą dowód osobisty. Zachęcamy, by włączyć się do tej akcji, dzięki której możemy uratować życie wielu osób.

Kto może oddać krew?

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość   i numer PESEL. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

Co przysługuje Honorowym Dawcom Krwi?

  1. Osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew przysługuje tytuł Honorowy Dawca Krwi.
  2. Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań diagnostycznych.
  3. Po oddaniu krwi lub jej składników dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal.
  4. Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki lub pracy. Należy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia.