Późnym wieczorem w Wielką Środę w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej wierni zobaczyli kolejne sceny wielkotygodniowego misterium, które poprzedzały Mękę Pańską: „Uczta u Szymona”, „Zdrada Judasza” i „Posiedzenie Sanhedrynu”, na którym zapada decyzja o śmierci Jezusa.

Setki wiernych uczestniczyło w Wielką Środę w inauguracji zasadniczej część misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inscenizacje przedstawiono na specjalnej scenie obok kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynię w Jerozolimie.

Wielka Środa w Kalwaryjskim Misterium Męki Pańskiej to wspomnienie dwóch ważnych wydarzeń z ostatnich chwil Zbawcy na ziemi: uczty u Szymona oraz zdrady Judasza. Poprzedza je śpiew pielgrzymów, którzy zmierzają do swojej świątyni w Jerozolimie.

Odtworzono sceny ewangeliczne, które zostały podzielone na kilka części, całość rozpoczęła się prologiem, po którym alumni kalwaryjskiego seminarium duchownego wcieli się w pielgrzymów jerozolimskich i wykonali czterogłosowy utwór – Psalm 147 „Jerozolimo chwal Pana nad Pany…”

W postacie sprzed dwóch tysięcy lat wcielili się bernardyni z kalwaryjskiego klasztoru, mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej oraz świeccy.

Śpiew Psalmu prowadził Andrzej Kosekabsolwent Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie.  Natomiast w rolę Judasza wcielił się aktor – kalwarianin Rafał Gralewski absolwent PWST w Krakowie.

W Wielki Czwartek, we wczesnych godzinach porannych, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas uroczystego obrzędu poświęcona zostanie tzw. „Wieczerza Pańska”.

Są to opłatki podobne do wigilijnych. Pielgrzymi zabierają je do domów i przekazują swoim bliskim. Dziś dalszy ciąg Kalwaryjskich Misteriów, ukazane zostaną kolejne sceny z Ewangelii miedzy innymi: „Ostatnia Wieczerza”, „Sąd u Annasza i Kajfasza” „Zaparcie się św. Piotra”.

Wielkośrodowe nabożeństwo stanowi wprowadzenie do zasadniczej części Misterium Męki Pańskiej. W Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce tzw. „Mandatum”, czyli obmycia nóg Apostołom. Zgodnie z tradycją aktu tego dokona kustosz sanktuarium.

Po niej Dróżkami Kalwaryjskimi przejdzie procesja pasyjna. Wierni będą podążali za Jezusem i Apostołami do ogrodu Getsemani, gdzie nastąpi „Pojmanie Pana Jezusa”, a następnie przejdą do pałacu Kajfasza, gdzie odbędzie się „Wieczorny sąd nad Zbawicielem”.