mleko2

Bonifratrzy z Zebrzydowic idą z duchem czasu i sprzedają mleko z własnego gospodarstwa w mlekomacie. Mleko, które sprzedają pochodzi od krów z gospodarstwa zakonników znajdującego się w Zebrzydowicach. Jest to mleko o najwyższej jakości, o wysokich walorach odżywczych i smakowych.

Pragniemy serdecznie zaprosić do mlekomatu na państwa osiedlu. Można w nim zakupić świeze schłodzone, pełne, niepasteryzowane bez konserwantów mleko z naszego gospodarstwa w Zebrzydowicach. Dzięki swoim naturalnym właściwościom nadaje się ono do przygotowania domowego twarogu i masła – mówią bracia Bonifratrzy z Zebrzydowic

Wypróbowaliśmy i możemy to mleko polecać każdemu kto ma dość mleka UTH z marketu, a ceni sobie świeże mleko.

Krowy z gospodarstwa zakonników są żywione paszami naturalnymi nie zawierającymi dodatków chemicznych. Dzięki temu otrzymuje się mleko najwyższej jakości, produkt o wysokich walorach odżywczych i smakowych.

Gospodarstwo zakonników, w ostatnich latach zostało zmodernizowane i przekształcone w spółkę Bonifratres Calvariensis. Obecnie mleko odbierane jest przez mleczarnię w Nowym Targu, a część sprzedawana jest bezpośrednio w mlekomacie przy bonifraterskiej aptece w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Mleko sprzedawane jest także na osiedlach w Krakowie na placu targowym ul. Beskidzka 43, obok pawilonu Spółdzielni Cegielniana ul. Borsucza 12, w Delikatesach Centrum ul. Kordiana 64c, w każdym z tych miejsc mleko z gospodarstwa braci zakonników cieszy się duża popularnością i każdego dnia ma stałe grono odbiorców.

Gospodarstwo z Zebrzydowic ma też bardzo długą i bogatą historie, a sami zakonnicy którzy prowadzą to gospodarstwo mają też bardzo duże doświadczenie i wiedzę, to wszystko skałda się na wyjątkowość mleka z Zebrzydowic. Obecnie gospodarstwo zakonników skupiło się produkcji mlecznej, gdzie znajduje się tam 50 krów, oraz na uprawie zbóż.

 

Warto w tym miejscu też wspomnieć o historii, do Zebrzydowic zaprosił zakonników w 1611 r. Mikołaj Zebrzydowski, ustanawiając na cześć swojego ojca – św. Floriana opiekunem fundacji, która miała na celu zapewnienie opieki rannym żołnierzom.

Od tego czasu bracia bonifratrzy starają się na tym miejscu w różnej formie sprawować opiekę nad człowiekiem chorym. W tym celu Konwent obecnie prowadzi szereg dzieł: Dom Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej, aptekę oraz gospodarstwo.

Mlekomat znajduje się w Kalwarii Zebrzydowskiej przy Aptece Bonifratów przy. ul. 3 Maja.

Mleko klasztorne