smog15

Znowu jest źle z powietrzem, którym oddychamy, a w piątek będzie już bardzo źle. Nad naszym regionem unosi się groźny smog. W poniedziałek burmistrz Ormanty organizuje spotkanie, które będzie dotyczyło poprawy stanu powietrza i dofinansowania do wymiany pieców.

Z problemem zanieczyszczonego powietrza nad Kalwaria Zebrzydowską będzie się musiał zmierzyć burmistrz Augustyn Ormanty, który poprawę jakości powietrza wymieniał jako jeden ze swoich głównych celów i deklaracji przedwyborczych.

W zakresie ochrony powietrza zamierzam włączyć Kalwarię Zebrzydowska w program Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Województwa Małopolskiego. Gwarantuje on mieszkańcom uzyskanie dotacji przy wymianie starych pieców c.o na nowoczesne, ekologiczne – tak w swojej ulotce pisał Augustyn Ormanty

Nie wiemy jaki pomysł na walkę ze smogiem ma burmistrz Ormanty, być może będzie okazja się o tym dowiedzieć podczas spotkania, dotyczącym poprawy stanu powietrza na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz możliwości dofinansowania osobom prywatnym wymiany szkodzących zdrowiu urządzeń grzewczych.

Spotkanie zaplanowano w dniu 23.02.2015 r. (poniedziałek) o godzinie 15:00 w Sali Widowiskowej przy ul. Broniewskiego 3 w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Już w październiku 2011 r. złożyłem na ręce pana Tadeusza Steli moją propozycję do budżetu 2012 r. o składanie takich propozycji przez mieszkańców prosił były już burmistrz Stradomski, niestety ten pomysł nie zainteresował ówczesnego włodarza – mówi Tomasz Baluś Teraz proponuje by powrócić do tej propozycji i wygospodarować jak najszybciej środki na poprawę powietrza.

Warto też przypomnieć, że już dwa lata temu mieszkańcy Kalwarii i okolic zwracali uwagę na zanieczyszczone powietrze nad naszą okolicą, zorganizowano w kwietniu 2013 akcję „Wielkie sadzenie”.

Ta obywatelska akcja zakończyła się dużym sukcesem, mieszkańcy licznie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i całymi rodzinami przybyli do Lanckorony i wspólnie zasadzili nowy las.

Szacuje się, że w ciągu 6 godzin trwania Wielkiego sadzenia wzięło w niej udział ponad 1 tysiąc osób. Mieszkańcy Małopolski wzięli wówczas sprawy w swoje ręce i wygrali pierwszą ale nie ostatnią bitwę ze smogiem. Portal Nasza Kalwaria był też współorganizatorem tej akcji ekologicznej. Teraz na nowo warto pomyśleć nad kolejną podobną akcją.