flash86

Zbliżają się wielkimi krokami Dni Dawcy Szpiku w naszej okolicy. Wolontariusze i Ambasadorzy akcji przygotowali poruszający i szczery film „Zostań Dawcą i Ambasadorem Akcji” .

Już w tą niedzielę osoby, które nie są jeszcze zarejestrowane w bazie, będą mogły dołączyć do grona potencjalnych dawców już w najbliższą niedzielę 21 czerwca na Rynku w Wadowicach, a w kolejną niedzielę – 28 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W filmie występują wolontariusze, znani i lubiani: tancerze, aktorzy, piosenkarze, zespoły muzyczne, sportowcy oraz faktyczni dawcy komórek macierzystych, którzy już dali szanse na życie innym potrzebującym i Lila Fila.

Film ma zachęcać do rejestracji, ale też być przesłaniem mówiącym, że każdy zarejestrowany jest najlepszym ambasadorem akcji. Został on nagrany kilka tygodni temu jednak ze względu na dedykowaną akcję rejestracji fundacji DKMS dla Mateusza i innych chorych w Andrychowie oraz Roczynach organizatorzy nie chcieli zakłócać tamtej szczytnej akcji.

Wszyscy gram do jednej bramki i gdy tylko dowiedzieliśmy się o akcji rejestracji dla Mateusza staraliśmy się w miarę możliwości wyciszyć naszą akcję. Do akcji w Andrychowie i Roczynach nasze działania informacyjne polegały głównie na rozdawaniu i informowaniu o dawstwie – mówi Franciszek Sarapata – główny organizator akcji i dodaje Poważne przygotowania do naszej akcji rozpoczęliśmy już pod koniec marca starając się dotrzeć z prezentacją o dawstwie do wszystkich szkół ponad gimnazjalnych powiatu wadowickiego. Na początku czerwca zaczęliśmy promowanie na szerszą skale rejestracji dawców w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Proszę pamiętajcie, że nasza akcja jest też dla Mateusza i innych chorych teraz czy w przyszłości zarówno w Polsce jak również poza jej granicami

Ponad 50 zaangażowanych wolontariuszy Dni Dawcy było m.in.: I Biegu Wadowickim, Motosercu, pokazach Karate, Biegusiu Kalwaryjskim, pikniku strażackim w Inwałdzie, zawodach strażackich gmin Lanckorona, Stryszów, Mucharz czy ostatnio Festiwalu Produktu Regionalnego, rozdano ponad 10.000 ulotek informacyjnych.

Wolontariusze promowali też swoją szczytną inicjatywę w zeszłym tygodniu poprzez wykonanie tzw. „flash mob” na Wadowickim Rynku. Był wspólny taniec i okrzyki mające na celu pokazanie gestu solidarności z osobami chorymi na białaczkę.

Nasze działania informujące i zachęcające do rejestracji dobiegają końca. Filmik jest ich podsumowaniem i uwieńczeniem. Można powiedzieć że to taki punkt kulminacyjny kilku miesięcznych działań i zeszłorocznej akcji. Czego nie udało się nam zrobić w zeszłym roku to staraliśmy się wykonać w tym – mówi Franciszek i dodaje Teraz liczymy na to, że filmik obejrzy jak najwięcej osób i może ktoś się jeszcze dowie o akcji i może dzięki niemu zarejestruje.

Wolontariusze proszą udostępnianie tego promocyjnego filmu i przekonują to na prawdę pomaga.

Zachęcają też by zwłaszcza osoby już zarejestrowane informowały o akcji bliskich i znajomych bo trzeba mieć świadomość że każdy z Nas czyli zarejestrowany potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych jest najlepszym ambasadorem akcji zwłaszcza wśród najbliższych

 

Więcej informacji o akcji na Facebooku:
www.DniDawcy.pl
Więcej informacji o dawstwie na stronie fundacji DKMS
www.DKMS.pl
Przypominamy Dni Dawcy Szpiku
niedziela 21 czerwca Rynek Wadowice godz. 10.00-17.00
niedziela 28 czerwca Plac przed kościołem parafialnym Kalwaria Zebrzydowska 10.00-17.00