dawca1-91

W zeszłym roku niemal 1500 osób zarejestrowało się podczas Dni Dawcy Szpiku dla Lili i Innych. W tym roku wolontariusze tej akcji planują podobną akcję. W związku z tym zaczynają już pierwszą kampanię promującą Dni Dawcy na terenie naszego powiatu.

 

Mija prawie rok od niezwykłej akcji, która miała miejsce w lipcu 2014 roku. Wtedy, w czasie dwóch niezwykłych dni, 1496 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych w Wadowicach i Jaroszowicach.

Wcześniej przez blisko miesiąc, ponad setka wolontariuszy starała się by jak najlepiej przygotować rejestracje, a przede wszystkim poinformować o akcji, dawstwie szpiku i komórek macierzystych.

Dzięki ich zaangażowaniu rozwiane zostały mity związane z zostaniem dawcą, a tak pozytywny odzew mile zaskoczył wszystkich.

Fundacja DKMS również doceniła trud włożony w zorganizowanie akcji. W blisko 700 tysiącach skrzynek pocztowych potencjalnych dawców można było w ciągu ostatnich dni znaleźć wydrukowaną broszurę, w której ta właśnie akcja została wyróżniona na przestrzeni całego 2014 roku. Warto dodać, że na przestrzeni zeszłego roku w sumie przeprowadzono 1610 akcji rejestracyjnych, w tym 84 dedykowane konkretnym pacjentom takim jak Lila.

Lila jest tej chwili 6 miesięcy po przeszczepie komórek macierzystych od 29 letniego Niemca z Kolonii, który zarejestrował się w bazie niemieckiego DKMS. Lila czuje się w miarę dobrze, ale cały czas musi bardzo uważać i dbać o swoje zdrowie. Zawsze w rozmowach podkreśla, jak wielką siłę dawała jej świadomość, że tyle osób okazało ogromne serce i zdecydowało się na zostanie potencjalnym dawcą. Te 1496 zarejestrowane osoby, to 1496 szans na życie dla chorych na białaczkę – mówi Franciszek Sarapata inicjator akcji

Również w tym roku wolontariusze pragną dotrzeć do jak najszerszego grona osób, które mogłyby być zainteresowane rejestracją, a nie miały np. takiej możliwości z różnych przyczyn w zeszłym roku. W tej chwili akcja informacyjna jest skierowana m.in. do szkół ponadgimnazjalne i uczniów z klas kończących edukacje, którzy już osiągnęli lub w tym roku osiągną wiek pełnoletności. Chcieliby poprzez dyrekcję, pedagogów szkolnych i wychowawców przekazać prezentacje dotyczącą dawstwa szpiku i komórek macierzystych.

Z tego miejsca zostaliśmy również poproszenie o podziękowanie wszystkim tym którzy przyczynili się do zeszłorocznej rejestracji, a przede wszystkim tym którzy świadomie postanowili wpisać się do bazy i zostać potencjalnymi dawcami. W tym roku bardzo liczymy na wszystkie, osoby które już są w bazach, że zostaną ambasadorami naszej wspólnej akcji i zachęcą innych do rejestracji w myśl hasła: „Ja już jestem potencjalnym dawcą! Dołącz i Ty!” – mówi Franciszek Sarapata

Co jeszcze wiemy o tego rocznych Dniach Dawcy? Na razie wiadomo, że pierwsza rejestracja odbędzie się podczas 11. Małopolskiego Festiwalu Smaku w niedzielę 21 czerwca na Rynku w Wadowicach od 10.00 do 17.00.

Drugi Dzień Dawcy jest planowany w Kalwarii Zebrzydowskiej. W tej chwili trwają ustalenia gdzie i kiedy. Jeżeli będzie już to oficjalnie wiadomo, to na pewno przekażemy taką informację.

Więcej o dawstwie szpiku można znaleźć na stronie Fundacji www.dkms.pl natomiast o wszelkie informacje o akcji będą publikowane na bieżąco na stronie Facebook www.DniDawcy.pl.

  • Anna Szwed

    Lubię To