30 kwietnia 2016 r. odbył się finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zawody organizuje już od 39 lat Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach oraz delegatura Kuratorium Oświaty w Wadowicach. Zwyciężyły szkoły ze Stronia i Zakrzowa.

BRD to dyscyplina sprawdzająca wiedzę z zakresu kodeksu drogowego i udzielania pomocy przedmedycznej – połączona z trudnym sprawdzianem praktycznym na torze przeszkód, gdzie zawodnicy muszą wykazać się wyjątkowym opanowaniem jazdy na rowerze.

Sukces w tym turnieju nigdy nie jest dziełem przypadku, zawsze jest owocem długotrwałych przygotowań i wymaga zaangażowania uczniów oraz ich opiekunów.

Na starcie tegorocznych zawodów w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieprzu zameldowało się 14 najlepszych drużyn wyłonionych wcześniej w zawodach międzygminnych.

Wielokrotnymi zwycięzcami w tym prestiżowym turnieju są dwie drużyny z terenu Gminy Stryszów: Szkoła Podstawowa w Stroniu (opiekun Tomasz Gębala) oraz Gimnazjum w Zakrzowie (opiekun Bogdan Radwan) Faworyci nie zawiedli, zdecydowanie pokonując konkurentów.

Biorąc pod uwagę również bardzo dobry wynik reprezentacji SP w Stryszowie (opiekun Andrzej Gałuszka), która zajęła 3. miejsce – trzeba przyznać, że stryszowska gmina opanowała bezpieczeństwo ruch drogowego do perfekcji.

Nie jest więc przypadkiem, że po raz kolejny właśnie drużyny z Gminy Stryszów będą reprezentować powiat wadowicki w mistrzostwach wojewódzkich.

Szczególnie imponującym osiągnięciem jest zdobycie tytułu Mistrza Powiatu Wadowickiego w BRD przez Szkołę Podstawową w Stroniu – po raz dziesiąty z rzędu!

Największy dotychczasowy sukces osiągnęli uczniowie z tej placówki w 2012 roku, zdobywając tytuł Mistrza Polski BRD. Dziś ci sami uczniowie reprezentują Gimnazjum w Zakrzowie i marzą o powtórzeniu sukcesu z czasów strońskiej podstawówki.

Biorąc pod uwagę ich doświadczenie oraz pozytywne zakręcenie ich opiekunów, mamy duże szanse w walce o mistrzostwo wojewódzkie w tej wyjątkowo pożytecznej i kształcącej dyscyplinie.

Klasyfikacja w kategorii szkół podstawowych:
1 miejsce Szkoła Podstawowa w Stroniu w składzie: Natalia Nowak, Martyna Nowak, Adrian Odrowąż, Kacper Lempart
2 miejsce Szkoła Podstawowa w Witanowicach w składzie: Jakub Kosek, Natalia Janicka, Krzysztof Stanek, Anna Błażowska
3 miejsce Szkoła Podstawowa w Stryszowie w  składzie: Aleksandra Talaga, Piotr Ryba, Artur Leśniak, Klaudia Stanowska

Klasyfikacja w kategorii szkół gimnazjalnych:
1 miejsce gimnazjum w Zakrzowie w składzie: Piotr Haranek, Anna Radwan, Aniela Zawiła
2 miejsce gimnazjum w Inwałdzie w składzie: Bartłomiej Seternus, Maciej Kierpiec, Bartłomiej Walczak
3 miejsce gimnazjum Frydrychowice w składzie: Iwona Dubel, Damian Płonka, Michał Brusik

Wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju otrzymali upominki z rąk przedstawicieli gmin, a trzy najlepsze drużyny odznaczyło Starostwo Powiatowe w Wadowicach.